hej, ostatnio dostaję dużo maili od Was z zapytaniem o koszty życia w Bergen. Zatrzymałam sobie kilka paragonów z Remy 1000 i Meny dzięki temu podam Wam realne ceny podstawowych produktów i doradzę gdzie warto chodzić na zakupy.
Sklep, który znajduje się blisko akademika Fantoft, Meny - nie należy do najtańszych, ale produkty mają wysokiej jakości. Co jest ciekawe, sklep otwarty jest również w każdą niedzielę, podczas gdy inne są pozamykane.
W sklepach w Norwegii podoba mi się duża różnorodność towarów. Znajdziesz ogromne regały z kuchnią chińską, meksykańską, indyjską. Duży minus, to brak sklepów warzywniczych, mięsnych. Piekarnie znajdziecie w centrach handlowych, ale ceny pieczywa są tam wysokie, dlatego wszystko trzeba kupować w marketach.
Najtaniej zrobicie zakupy w Rema 1000, znajduje się on na Wargeland - trzy przystanki od Fantoftu w stronę miasta. Sklep jest bardzo dobrze wyposażony, podstawowe produkty są zawsze o kilka koron tańsze niż w Meny. Co warto robić, to szukać promocji! Codziennie są jakieś okazje cenowe, niekiedy pewne produkty można dostać taniej niż w Polsce.
Nie będę ukrywać, jedzenie jest drogie i na nie traci się większość pieniędzy. Kupując produkty firmowe Remy1000 da się trochę zaoszczędzić.
Poszczególne ceny:
Pieczywo:
Chleb
Rema 1000 - 10 kr (najtańszy, ale dobry)
Meny - 9 kr (najtańszy, inne to 19,90 kr i nawet 34 kr!)
Bułki
Rema 1000 - 1,90 kr
Meny - 3,90 kr
Woda 1,5 l - ok 20 kr (jednak woda z kranu jest pitna)
Sok pomarańczowy - 6,40 kr
Piwo Grans 0,33 - 14,50 kr
Margaryna 500 g - 11,30 kr
Masło 500 g - 30 kr
Owoce:
Banany za 1 kg - 19,90 kr
Nektaryny za 1 kg 19,90 kr
Mięso:
Filety z kurczaka 600 g - 60 kr !
Parówki - 20 kr
Warzywa:
Ziemniaki za 1 kg - 14 kr
Marchewka 1 kg - 19,90 kr
Kukurydza - 8,40 kr
Brokuł - 10 kr
Sałata lodowa - 19,90 kr
Papryka czerwona za 1 kg - 32 kr
Papryka zielona za 1 kg - 32,90 kr
Cytryna za kg - 22,90 kr
Pomidor za kg - 19,90
Pomidory Cherry 250 g - 14,70 kr
Ogórek zielony - 14,50 kr
Koperek - 12,00 kr
Cebula (worek) - 12 kr
Warzywa mrożone (marchewka, brokuł itd) - dość tanie ok 10 kr
Słodycze:
Czekolada duża - 30 kr
Chipsy - 30 kr
Inne:
Mydło do rąk Dove - 13,10 kr
Co warto zrobić to kupić dodatkowy bagaż (w wizzair to 126 zł) jadąc do Bergen i zapakować dużo jedzenia ze sobą (wędliny, sery, ryż, makarony, herbata, kawa, słodycze itd). Wyjdziecie na tym lepiej niż gdybyście mieli kupować jedzenie tam. I nie chodzi tylko o pieniądze, jednak Polacy przyzwyczajeni są do swoich smaków. W marketach wędliny są tylko pakowane i zawierają same konserwanty.
Hej,
OdpowiedzUsuńOgólnie ile wydawałaś miesięcznie na przeżycie?